Metallimusiikki F.C.

Kaikenlaisen fanittamisen voi suorittaa täällä
Avatar
Drago^
Cthulhu
Cthulhu
Viestit: 1483
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2004 20:01
Paikkakunta: R'hyel

Viesti Kirjoittaja Drago^ »

Juu on ollut hieman hiljaista, muuta tekemistä.
Ja jatketaan kysymyksillä, miksi pidätte metallimusiikista? Mikä siinä ns. iskee?
Minähän pidän tuosta nopeammasta ja raskaammasta metallista jossa öristään korvat höröllään ja rumpali hakkaa niin kovaa, että vetelät meinaa tulla housuihin. Sitä on hankala sanoa mikä se iskee. Se vain kuulostaa hyvältä, energiseltä, agressiiviselta ja kaikelta. Se on erillaista kuin muu musiikki joka on lähinnä tylsää jumputusta tai jotain.

Itse pidän metallimusiikista kaikista soittimista ja äänistä. Tästä voisinkin johtaa kysymyksen mikä soitin/muu äänijutskeli on lempparisi metallimusiikissa?

Itse pidän kai eniten juuri nopeista rumpaleista ja tuplabasareista eniten. Kumminkin laulajan örinä, kitara ja basso tulevat ihan perässä.


Örr, Sentenced? Nopean musiikit kansion etsinnän jälkeen löysin niiden kansion sisältäen 7 levyä ja totean musiikin ehkä turhan hitaaksi ja tylsähköksi. Kylläkin troopper cover on aika maukas ^^.
"Mikään ei ole este, se on mahdollisuus".

Ia! Ia! Cthulhu Fthagn! Ph'nglui mglw'nfah Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!
Avatar
LoneWolf
S-Class Missing-nin
S-Class Missing-nin
Viestit: 2102
Liittynyt: Su Helmi 25, 2007 14:51
Paikkakunta: Kaaosmaa

Viesti Kirjoittaja LoneWolf »

Drago^ kirjoitti:Juu on ollut hieman hiljaista, muuta tekemistä.
Yeah, Drago^ is back again!
Drago^ kirjoitti:Tästä voisinkin johtaa kysymyksen mikä soitin/muu äänijutskeli on lempparisi metallimusiikissa?
Oikeastaan kaikki soittimet ovat musiikissa tärkeitä, mutta eiköhän ne kitaran sulosoinnut kuulosta minun korvaani kaikista parhaalta. Oikein sellainen iskevä riffi nostattaa karvat pystyyn positiivisessa mielessä. Ja kyllähän suurimmat osat sooloista kuuluu kitaralle. Toiseksi nousee sitten ne rummut. Kyllä, tuplikset ovat juuri parhaat ja varsinkin nopea komppi.

Ja sitten vielä Sentencediin liittyvä kysymys, eli mikä on mielestänne paras levy heiltä? Itse aloitin Sentencediä kuuntelemaan joku 3-4 vuotta sitten ja eka albumi minkä ostin, oli The Cold White Light. Vaikka se onkin huippu albumi, se ei ole kuitenkaan paras kaikista. Pidän eniten Amokista. Siinä on vain niin huippuja kappaleita ja Jarvakin on vielä kehissä. Varsinkin Forever Lost ja Nepenthe ovat huippuja kappaleita.
Kuva
On pirun vaikea selvitä hengissä hautaan saakka. | Animewatcher | Last.fm | Metallimusiikki F.C. | "Sooner or Slayer"
meridian
Genin
Genin
Viestit: 123
Liittynyt: Pe Helmi 16, 2007 18:05

Viesti Kirjoittaja meridian »

Drago^ kirjoitti: mikä soitin/muu äänijutskeli on lempparisi metallimusiikissa?
riippuu paljolti mielentilasta. Tosiaan tiettyihin hetkiin mahdollisimman agressiivinen tuplabasarointi ja kitaran sellaset säröäänet kuulostaa maailman parhaalta ja sitten taas joskus jotain muuta. Mutta kyllähän se on myönnettävä ettei metalli kuulosta metallilta jos mukana ei ole jotain ärhäkkiä kitarariffejä jotka potkii munille (vaikkei munia oliskaan).

Niinjoo ja edittiä sen verran että piti tohon LW:n Sentencedkysymykseen vastata myös. Omalla tavallaan The Cold White Light on se mun juttu aina ja iankaikkisesti. Joskus aikoinaan kun sitä kuunneltiin niin asiat alkoi karkailla vähän enemmän ja vähemmän käsistä, mutta tcwl:n ansiosta muistan niistäkin ajoista vaan ne kivat ja hyvä niin. Loppupeleissä parhaat kappaleet ja kokonaisuus löytyy myös minun mielestäni Amokilta.
Avatar
Xtriimi
Chuunin Exam Supervisor
Chuunin Exam Supervisor
Viestit: 622
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2006 14:57
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Xtriimi »

Tonnikala kirjoitti:Mikä on teidän lempibiisinne Nightwishiltä?
1.Wishmaster
2.Wanderlust
3.Sleeping Sun
Verethquantel kirjoitti: Milloin ja miten innostuitte kuuntelemaan metallia?
Hmm ensimmäisen kerran varmaan joskus 4-5 vuotta sitten, mutta siinä oli se 2 vuoden väli jolloin en kuunnellut ollenkaan metallia.
Drago^ kirjoitti:Tästä voisinkin johtaa kysymyksen mikä soitin/muu äänijutskeli on lempparisi metallimusiikissa?
Varmaankin se on se kitara. Jotenkin se vain iskee jos on kunnolla säröä tai jos tulee jokin mahtava soolo. :p Niin ja toisena hyvänä tulee mielestäni rummut. Biisissä pitää olla hyvä rumpali ja hyvä rummutus niin se on hyvä. Kaikilla soittimilla on kyllä osansa, mutta tuossa ovat ne parhaat.

Edit// Typoja
Viimeksi muokannut Xtriimi, To Kesä 07, 2007 16:21. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kuva
Avatar
Blue_Hill-san
Familiar Stranger
Familiar Stranger
Viestit: 1448
Liittynyt: La Marras 11, 2006 16:18
Paikkakunta: Hjämeenkjyrö

Viesti Kirjoittaja Blue_Hill-san »

Tuossa dellisellä sivulla puhulin metalligospelista esim. the Rainista. Löysin lisää hyviä metalligospelbändejä tuossa vähän aikaa sitten kuten Oratoria ja Ristinolla. Tässä Ristinollan biisi Todellisuus . Kuunnelkaa ihmeessä.. :)
Bleach EP1 kirjoitti:We have no form, therefore we fear it, and because we are formless, we revere it. Thus we are slain.
Animewatcher
Avasta kiitokset Runtelle ^^
Avatar
SuzyQ
Genin
Genin
Viestit: 148
Liittynyt: Pe Marras 24, 2006 22:07
Paikkakunta: Forssa

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja SuzyQ »

Huh, tännehän on tullut hirveästi viestejä sitten viime käymiseni. :shock: Perhanan koulu ja työt kun vievät kaiken ajan...
Tonnikala kirjoitti:tuli tuossa mieleen, tietääkö kukaan että miltä näyttää/kuulostaa/ tuo Nightwishin nykyinen laulaja?
Nightwishin nettisivut kertovat seuraavaa:" Nightwishin uuden laulajan henkilöllisyydestä tiedotetaan torstaina 24.5. klo 17.00. Tällöin tieto tulee ensimmäiseksi Nightwishin omille kotisivuille http://www.nightwish.com minkä jälkeen asiasta lähtee Spinefarmin kautta tiedote medialle." Eli huomenna selviää uuden laulajan henkilöllisyys. :D
LoneWolf kirjoitti:milloin aloitte kuuntelemaan Sentencediä?
Sentenced oli ensimmäisiä kotimaisia metallibändejä Stratovariuksen ohella joita aloin kuuntelemaan. Olin joku 17-vuotias, kun ihastuin Killing Me Killing You-videoon ja sitä myös bändin muuhunkin musiikkiin. Kaksi kertaa ehdin bändin onneksi näkemään ennen kuin lopettivat.
Y.S.A.K. - Metallimusiikki F.C. - Hatake Kakashi F.C. - // J-Rock ~ FC//
Avatar
Nazgael
Genin
Genin
Viestit: 144
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 03:49
Paikkakunta: The Merciless And Cold Forodwaith

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja Nazgael »

Tännehän voisi joinia jos sallitaan.. Musiikkimaku on niin laaja ettei hirveetä listaa jaksa ruveta väsäämään ja muutenkin olen niin laiska ettei kiinnosta... Lähinnä nyt tulee Sentencediä kuunneltua nykyään kun on kaikki niin perseellään..

Ja tuossa kun LoneWolf kysyi että koska alkoi kuuntelemaan ja mikä oli ensimmäinen ostamasi levy heiltä, niin noin 5v. tullu kuunneltua mutta ensimmäinen ostamani levy oli viimeinen ja tähän mennessä mielestäni paras, eli The Funeral Album.
Kuva
Either shit happens, or shit just happens. Either way it's still shit. Like the rasta say, let's smoke this shit.
Avatar
LoneWolf
S-Class Missing-nin
S-Class Missing-nin
Viestit: 2102
Liittynyt: Su Helmi 25, 2007 14:51
Paikkakunta: Kaaosmaa

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja LoneWolf »

^Tervetuloa joukkoomme!

Yllättäkääpä minut kehittelemällä itsekin jonkun näköistä jutun tynkää tänne sillä välin kun olen poies. Tarkoituksenahan olisi saada tämä pyörimään ilman minun avustusta.

Huomasitte varmaan että meillä on uusi "logo" etusivulla. (harjoitustyön tulos..)
Kuva
On pirun vaikea selvitä hengissä hautaan saakka. | Animewatcher | Last.fm | Metallimusiikki F.C. | "Sooner or Slayer"
Avatar
siddy
ANBU
ANBU
Viestit: 447
Liittynyt: Pe Heinä 08, 2005 16:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja siddy »

LW, hyvä tuo logo! :>

Ei mutta kauheen vaikee keksii jotain puhuttavaa. :D Mutta yritetään~

Tänäänhän sitten julkaistaan Nightwishin uusi laulaja, jotkut huhuavat sen olevan joku Kari Rueslåtten ja jotkut Tristanian (=<3) ex-laulaja Vibeke Stene.
Kohta sekin sitten selviää...
Don't hate us if we make you smile
Avatar
Tonnikala
Just nobody
Just nobody
Viestit: 1297
Liittynyt: La Marras 18, 2006 17:23
Paikkakunta: Hämeen kyrössä

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja Tonnikala »

Kuva

Voiko tuosta päätellä jotain? kukakohan tuo tyttö voisi olla?
Ja nightwishin uusi laulaja ei ole minusta hyvä. siis kai ne uusissa biiseissä toimii, mutta ei vanhoissa.
Kuva
Avatar
siddy
ANBU
ANBU
Viestit: 447
Liittynyt: Pe Heinä 08, 2005 16:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja siddy »

Tonnikala kirjoitti: Ja nightwishin uusi laulaja ei ole minusta hyvä. siis kai ne uusissa biiseissä toimii, mutta ei vanhoissa.
Hmm, mun mielestä uuden laulajan äänen ei edes ole mikään pakko toimia niissä vanhoissa biiseissä.

muoks// Anette Olzon on uusi Nightwishin laulaja. Olipa sitten molemmat kuulemani huhut vääriä. :D
Don't hate us if we make you smile
Avatar
Blue_Hill-san
Familiar Stranger
Familiar Stranger
Viestit: 1448
Liittynyt: La Marras 11, 2006 16:18
Paikkakunta: Hjämeenkjyrö

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja Blue_Hill-san »

Tuo kansi on mielestäni aivan naurettava veto, siis nyt mentiin todella alas. Mitä mieltä te muut olette tuosta? Mitä teille tulee mieleen?
Spoileri, maalaa nähdäksesiItselle ainakin tulee heti mieleen Tarja Turunen joka haluaa tuossa kannessa takaisin bändiin. Bändi juhlii tuolla vaossa uuden lauljansa kanssa. Täysin naurettava kansi, taitaa pojilla todella olla jotain Tarjaa vastaan.
Bleach EP1 kirjoitti:We have no form, therefore we fear it, and because we are formless, we revere it. Thus we are slain.
Animewatcher
Avasta kiitokset Runtelle ^^
Avatar
LoneWolf
S-Class Missing-nin
S-Class Missing-nin
Viestit: 2102
Liittynyt: Su Helmi 25, 2007 14:51
Paikkakunta: Kaaosmaa

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja LoneWolf »

siddy kirjoitti:LW, hyvä tuo logo! :>
No kiitoksia! Piristää hieman tuota etusivua.
siddy kirjoitti:Ei mutta kauheen vaikee keksii jotain puhuttavaa. :D Mutta yritetään~
No ei tuntuis olevan kovin hankalaa, onhan metalli pirun laaja käsite. Pikkuisen kun mietitte niin varmasti löytyy jotain aiheita! ^____^ Ja juurihan sinä onnistuit keksimään meille hyvän aiheen kun vähän yritit.

Pieniä vinkkejä aiheista:
- Genret
- Bändit ja jäsenet
- Keikat, konsertit ja festarit
- Omat kokemukset
- Metallin historia
- Itse "soundit"
- Soittimet
- Albumit
- etc.

Itselläkin tuli juuri sama ajatus kun näin ekan kerran tuon kyseisen sinkun coverin. Ei sitten tuon parempaa keksinyt.. Tuo Evakin on varmasti joku pilkkaava lyhenne koskien Tarjaa.
Pidän yhä linjani tuon laulajan suhteen, Tarja on aina parempi. Ääni ei sovi noihin oikeisiin Nightwishin kappaeisiin, katsotaan nyt miten sopii uusiin. Ellei jonkun näköistä miraakkelia tapahdu, arvostukseni Nightwishia kohtaan laskee. Eli kaikki on vielä auki, viimeistään uuden albumin julkaistamisen jälkeen asia selviää.
Kuva
On pirun vaikea selvitä hengissä hautaan saakka. | Animewatcher | Last.fm | Metallimusiikki F.C. | "Sooner or Slayer"
Avatar
siddy
ANBU
ANBU
Viestit: 447
Liittynyt: Pe Heinä 08, 2005 16:00
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja siddy »

LoneWolf kirjoitti: No ei tuntuis olevan kovin hankalaa, onhan metalli pirun laaja käsite. Pikkuisen kun mietitte niin varmasti löytyy jotain aiheita! ^____^ Ja juurihan sinä onnistuit keksimään meille hyvän aiheen kun vähän yritit.
Joo, huomasin just itekki. :'D Vaikee keksimällä keksiä mutta sitten kuitenki huomaamattaan keksii jotain.

Mä en yhtään tajunnu tuosta kannesta ajatella juttua noin, mutta nyt kun otitte asian esille niin kyllä tuosta semmoisen kuvan saa ja ihan helposti.
Don't hate us if we make you smile
meridian
Genin
Genin
Viestit: 123
Liittynyt: Pe Helmi 16, 2007 18:05

Re: Metallimusiikki F.C.

Viesti Kirjoittaja meridian »

Sama juttu heräsi mieleen tosta kannesta. En tosin haluais uskoa sitä pojista :< Ja sit niin itse laulajasta en ole oikein mitään mieltä. Tarja on se aito ja alkuperäinen ja nuo bändikuvatkin näyttää ihan hölmöiltä tollasen uuden hetukan kanssa. Nojoo, kyllähän sillä ihan taitoa on ja noin mutta ei se vaan ole Nightwish ilman Tarjaa.
Vastaa Viestiin